Jak poznat a koupit kvalitní respirátor?

Jak poznat a koupit kvalitní respirátor?

O tom že se respirátor liší certifikací FFP2/3 nebo KN95 nebo N95 či P2 se můžete dočíst zde (Respirační standardy)

 

Respirátory jsou ve světě certifikovány různými standardy.

  • N95        Americký standard definovaný normou NIOSH-42CFR84
  • KN95     Čínský standard definovaný normou GB2626-2006
  • P2           Australský standard definovaný normou AS/NZA 1716-2012
  • DS          Japonský standard Australský standard definovaný normou JMHLW-Notification 214, 2018
  • FFP1/FFP2/FFP3 Evropský standard definovaný normou EN 149-2001

Základním rozdíl výše uvedených standardů ukazuje následující tabulka.

Respirátor hodnoty filttrace:

  • FFP1      minimálně 80%
  • FFP2      minimálně 94%
  • N95        minimálně 95%
  • KN95      minimálně 95%
  • FFP3      minimálně 99,95%
  • N100      minimálně 99,97%

Ale, jak se řídit při nákupu respirátoru tak, abyste si nekoupily pouze „výlisek látky“ který vypadá jako respirátor,  ale bez jakýkoliv požadavků a funkcí pro Vaše bezpečí!

Každý kvalitní respirátor má vydaný CE certifikát ke kterému se váže a je jeho nedílnou součástí tak zvaný Test Report !

Tento „Test Report“ to je vlastně  bezpečnostní zkouška akreditované zkušebny – laboratoře, kde je výrobek (v našem případě respirátor)  testován na svoji kvalitu a  požadavky pro bezpečnost a tato instituce pak celý tento výsledek dokončení zkoušek garantuje!

Pokud výrobek testováním prošel (test report )  je pak na jeho základě vydán CE Certifikát, kterým se pak každý výrobce  a následně prodejce prokazujes odkazem na tento  Test report!

Ale u doloženého Certifikátu kde nemáte možnost nahlédnout do Test reportu pro zpětnou kontrolu co vlastně bylo testováno je takovýto Certifikát pro Vás  v podstatě nic neznamenající  „cár“ papíru! 

Takto si ani nemůžete ověřit, jaký vlastě kupujete výrobek (respirátor jeho třídu) a na který model či výrobek byl tento Certifikát vlastně vydán.

V podstatě by pak tento „multifunkční“ 
certifikát  mohl „pasovat“ na všechno, co se prodává pod názvem „respirátor“!

Každý test „Test report" totiž na konci laboratorní zprávy poskytuje detailní fotografii výrobku, na kterou byl vlastně Certifikát vydán.

Protože takováto zkušební zpráva a následně vydaný certifikát CE stojí nemalé peníze, které si nemůže dovolit každý malý výrobce, je v Číně je zde běžnou praxí, že někteří výrobci  ke zboží dokládají právě takovéto „ZARUČENÉ PRAVÉ CERTIFIKÁTY“ Tj. na svoje  zboží používají vlastně Certifikát, který byl vydán jiným výrobcem na jiný druh -výrobek respirátoru!

Vy pak v domnění, že kupujete 100% kvalitní výrobek s CE Certifikátem, pak možná kupujte  „jiný výrobek“,  který je nekvalitní, nefunkční, ale je za "super" výhodnou cenu!  

Ono také kvalitní výrobek s platnou certifikací je určitě dražší, než výrobek bez platné certifikace.

V tisku již také proběhlo několik varovaní, že některé organizace, ale i státy  zakoupily respirátory, které jsou vlastně nefunkční!

Vždy si před nákupem pečlivě kontrolujte a nechte si doložit CE Certifikát a Test report. Většinou na poslední onačené číslované stránce u Test reportu musí být vždy přiložena fotografie testovaného výrobku.

Tu si pak zkontrolujte s Vaším výrobkem a vždy si dobře porovnejte fotografii u Test Reportu s Vaším výrobkem – respirátorem a označením. Jenom tak budete mít jistotu, že jste koupily to, co jste chtěli koupit!

Pokud se však nabízený výrobek bude lišit velikostí, tvarem a značením od fotografie s  popisem a fotografii  Test reportu výrobce ,chtějte od Vašeho  prodejce vysvětlení proč tomu tak je?   

 

Samotný obalový materiál u respirátoru  může být vždy rozdílný ovšem důležité je vždy co je uvnitř za výrobek –respirátor a zda právě ten, odpovídá tomu na co je vydána certifikace!

Možná Vás  samotné překvapí, když zapátráte a ověříme si takto „kvalitu respirátoru“ kolik výrobku se na trhu prodává a deklaruje  s tím, že některé vůbec neodpovídají skutečnosti !

Americké centrum pro kontrolu nemocí (CDC) schvaluje používat certifikovaný respirátor s označením  N95 jako součást doporučených ochranných prostředků ve svých častých otázkách FAQ COVID-19 a pokynů k SARS (SARS je podobný typ viru Corona). 

Také světová zdravotnická organizace WHO doporučuje pouze respirátory s označením N95 či FFP2 jako základní ochranu před šířící se nákazou koronavirem!

O respirátorech pro Čínský standart  KN 95 definovaný normou GB2626-2006 se zde WHO vůbec nezmiňuje, jak je někdy mylně na různých  www informováno!

To znamená, že respirátor s označením N95 je lepší, přijatelnější volba než Čínský standard KN95, který je definovaný normou GB2626-2006. Setkáte se také s tím, že KN 95 jsou někde prodejci záměrně zaměnovány s respirátory typu N95

Více informací o normách ochrany respirátorů si můžete přečíst v dokumentu Světové zdravotnické organizace (WHO) zde kde se však o respíratoru třídy KN 95 jak se někdy píše, vůbec nemluví !
 


AN- CZ co znamenají zkratky v prtokolu pro Test report.

  • N / A (Nepoužije se) nehodnotí se (není důležité ,netestuje se )
  • P (Pass) prošel ve všech zkouškách hodnoty odpovídají požadavkům.
  • F(Fail)  hodnoty a výrobek neprošel

Pro Vaši nejvyšší bezpečnost, doporučujeme zakoupit a používat pouze certifikované respirátory s normou CE certifikace EN149:2001 + A1:2009 pro celou EU! 

Více informací o respirátorech se dozvíte 
zde 
nebo na www.naturgreen.cz 


TOPlist